تجهیزات اکتیو شبکه

رادیو وایرلس چیست؟ چه انواع و کاربردی دارد؟

رادیو وایرلس

رادیو وایرلس یکی از تجهیزات اکتیو شبکه است که قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات و داده ها به صورت بی سیم را دارد و برای به اشتراک گذاری اطلاعات در فواصل و مسافت های طولانی به کار می رود.

از رادیو وایرلس برای ارسال داده‌ها به‌ شکل امواج رادیویی به مقصد و بالعکس استفاده می‌شود.

این ارتباط ممکن است با توجه به نیاز به صورت نقطه به نقطه (PTP) یا یک نقطه به چند نقطه (PTMP) شکل گیرد.

رادیو وایرلس‌ها با توجه به معماری، دو نوع هستند. یا به صورت رادیو آنتن یکپارچه مثل SXTsq یا به صورت NetMetal که برای راه‌اندازی نیاز به یک آنتن جداگانه دارند.

انواع رادیو وایرلس

رادیو وایرلس ها بصورت عمومی دسته بندی خاصی ندارند اما تفاوت خاصی که باعث تفاوت در دسته بندی آنها می شود، محیط مورد استفاده است. می توان انواع رادیو بی سیم را به دو صورت رادیو بی سیم indoor و رادیو بی سیم outdoor طبقه بندی کرد.

رادیو بی سیم indoor برای فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد که دارای امواج بلند می باشد اما رادیو بی سیم outdoor برای فضای بیرونی به کار می رود که معمولا ضد آب، گرد و غبار می باشد.

میزان پهنای باندی که قصد انتقال آن را دارید و میزان مسافت، دو نکته اصلی در انتخاب رادیو وایرلس می باشد.

برای خرید رادیو انتخاب های زیادی پیش رو دارید چرا که برندهای مختلفی در بازار ایران حضور دارند. در میان برندهای مختلف موجود، رادیو میکروتیک تنوع بیشتری دارد.

اصلی ترین مشخصات یک رادیو وایرلس چه چیزهایی هستند؟

برای این‌ که یک رادیو وایرلس را شناسایی کنید باید با مشخصات اصلی آن آشنا باشید. برخی از مشخصاتی که به عنوان ویژگی های اصلی رادیو وایرلس شناخته میشوند، عبارتند از:

  • لایسنس لول
  • حافظه رم و حافظه فلش
  • پردازنده
  • استاندارد و مشخصات شبکه بی سیم
  • تامین توان (PoE)

رادیو وایرلس میکروتیک

پر کاربردترین و پرفروش ترین رادیو بی سیم در ایران میکروتیک می باشد. این شرکت توانسته با ارائه محصولات باکیفیت و همینطور قیمت مناسب جایگاه ویژه ای در بازار ایران به دست آورد.

تجهیزات میکروتیک از نظر کاربرد به گروه های مختلفی تقسیم می‌شوند:

  • اگر قصد استفاده از رادیو وایرلس در محیط‌های باز را دارید cAP و wAP و cAP lite و Metal 2 و Groove 2 گزینه‌های مناسبی هستند.
  • اگر قصد انتقال اطلاعات در مسافت‌های طولانی را دارید QRT 5 و Metal 5 و NetBox 5 و BaseBox 5 و DynaDish 5 و NetMetal 5 گزینه‌های مطرح در این زمینه هستند.
  • اگر قصد استفاده از رادیو وایرلس در مکان‌های کوچک مانند منازل و دفاتر را دارید SXT 5 و LHG 5 و SXTsq 5 و SXT Lite5 و DISC Lite5 و SXTsq Lite5 می توانند مناسب باشند.

اینترنت وایرلس رادیویی

اینترنت وایرلس رادیویی فناوری است که با استفاده از آن، کاربر می‌تواند بدون نیاز به خط تلفن  با نصب تجهیزات اینترنت رادیوئی در پشت بام یا تراس ساختمان خود از پهنای باند فرکانسی برای ارسال و دریافت داده‌‌ها استفاده کند.

اینترنت وایرلس رادیویی بر مبنای نیازهای کاربران به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام پهنای باند متفاوتی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. بنابراین لازم است هنگامی که قصد استفاده از این نوع اینترنت را دارید به نیازهای کاری دقت کنید.

نتیجه گیری

شما با استفاده از رادیو وایرلس می توانید تبادل اطلاعات در مسافت های طولانی را انجام دهید. این وسیله نسبت به آنتن بی سیم پیشرفته تر می باشد. می توانید جهت خرید رادیو بی سیم و تجهیزات شبکه به فروشگاه اینترنتی پارس مهر ارتباطات مراجعه کنید یا با شماره 05141214 در ارتباط باشید.