مقالات آموزشی

سرور hp چیست؟

سرور hp

سرور به کامپیوترهای بزرگی گفته می شود که می توانند پردازش های سنگین تری نسبت به کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها انجام دهند. معمولا سرورها در شرکت ها، سازمان ها و ادارات بزرگ تر مورد استفاده قرار میگیرند.

سرورها از هارد، رم، cpu و پاورهای قدرتمند تشکیل شده اند.

در یک شبکه بزرگ مانند یک اداره یا دانشگاه همه کامپیوترها در نهایت به سرور مرکز متصل شده و این سرورها هستند که در نهایت پردازش داده ها را انجام می دهند.

سرورها در انواع مختلفی توسط شرکت های بزرگ تجهیزات شبکه تولید می شوند اما در این بین، سرورهای HP از محبوبیت بسیار بالاتری در میان کاربران برخوردار است. در این مقاله قصد داریم شما را با سرورهای HP آشنا نماییم.

سرور HP چیست؟

سرور HP یا با نام کامل HPE Servers محصولی از شرکت Hewlett Packard Enterprise کشور آمریکاست.

سرورهای hp که با برند پرولینت (ProLiant) ارائه می‌شوند، یکی از محبوب‌ترین سرورهایی هستند که در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سرورها چه در مقیاس بزرگ و چه در مقیاس کوچک می توانند اکثر نیازهای کاربران را برآورده سازند.

انواع سرورهای HP

سرورها با توجه به نوع مشاغل، حجم اطلاعات و فضای کار انتخاب می شوند. مهمترین آن ها سرورهای قابل نصب در رک (Rackmount)، سرورهای برج(Tower) و سرورهای تیغه ای (Blade) هستند.

سرورهای HP با توجه به نوع کسب و کار به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

  • سرورهای تیغه ای اچ پی (Blade Line) BL:

سرورهای (BL (Blade برای شرکت ها و سازمان هایی با مقیاس متوسط و بزرگ مناسب میباشد. این سرورها معمولاً با حافظه اکسترنال مورد استفاده قرار می‌گیرند. سرورهای BL به صورت تیغه ای(عمودی) در رک جای می گیرند و این امر سبب می شود تعداد بیشتری سرور درون رک جای گیرد. سرور اچ پی BL برای ذخیره در مراکز داده بکار گرفته می شوند.

  • سرورهای رکمونت اچ پی DL (Density Line):

سرورهای DL به عنوان پر فروش ترین در ایران به شمار می روند. سرورهای DL برای کسب و کارهایی که نیاز به تجهیزات زیادی ندارند مناسب هستند. در این نوع سرور میزان قابل توجهی از محاسبات در فضای کوچک و متراکم اجرا و ذخیره می شود. این سرورها به صورت افقی درون رک جای می گیرند. از جمله این سرورها میتوان به مدل های DL360  وDL380 اشاره کرد که ازجمله سرورهای شناخته شده در ایران می باشند.

  • سرورهای برجی اچ پی (Tower) ML:

سرورهای برجی ML برای بیزینس های کوچک طراحی شده است. سرور برجی اچ پی برای شعبه ها و دفاتری که نیاز به شبکه اینترنت و فایل های ذخیره سازی دارند مناسب می باشد. در حالت کلی، این سرورها برای سازمان ها و شرکت هایی که دارای شعب مختلفی می باشند بسیار مناسب هستند.

  • سرورهای اچ پی (Scalable Line) SL:

سرورهای SL در شرکت و سازمان هایی در مقیاس بزرگ طراحی شده اند. از این مدل سرورها اغلب برای میزبانی وب، خدمات ابری و مواردی که نیاز به محاسبات سریع و دقیقی دارند استفاده می شود.

  • سرور میکرو اچ پی( HP MicroServe):

از این سرورها در کسب و کارهای کوچکی که کمتر از 10 مشتری دارند استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از سرور HP:

  • مدل‌های مختلف سرورهای اچ پی دارای طراحی خاص و منحصربه‌فردی هستند. طراحی این سرورها از نظر فنی بسیار پیشرفته و به گونه ای می باشد که حداکثر کارایی و اطمینان زا ارائه نمایند.
  • سرورهای HP بسیار انعطاف پذیر هستند. این سرورها قابلیت تطابق خوبی با تجهیزات شبکه و نرم افزارها دارند. با توجه به همین ویژگی، امکان توسعه سریع شبکه را در اختیار شما قرار می دهند.
  • نصب، راه‌اندازی و نگهداری از این سرورها برای کاربران بسیار ساده است که همین موضوع هزینه‌های مربوط به اپراتور را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. همچنین به‌روزرسانی سرور به صورت خودکار انجام می‌شود و نیازی به انجام عملیات پیچیده‌ ندارد.

انتخاب بهترین سرور با توجه به کسب و کار، بودجه و ویژگی هایی نظیر قدرت پردازش صورت می گیرد.