تجهیزات اکتیو شبکه

پرینت سرور چیست؟ چگونه کار می کند؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

printserver

همانطور که از نام پرینت سرور مشخص است، این دستگاه امکان شبکه کردن دستگاه پرینت در یک شبکه را مهیا می کند. امروزه انواع گوناگونی از این دستگاه در بازار وجود دارد که شامل نوع ساده و پرینت سرور وایرلس می شود. در این مقاله ما به بررسی هر کدام از این موارد می پردازیم.

پرینت سرور چیست؟

پرینت سرور، برنامه یا دستگاهی است که کامپیوترها و پرینترها را روی شبکه به هم متصل می‌کند.
وظیفه پرینت سرور این است که چندین پرینتر را به یک پرینتر مرکزی متصل کند و شیوه کار به این شکل است که کاربر با فعال کردن آن، پرینتر را به جای این‌که به یک عدد کامپیوتر متصل کند، به نوعی شبکه محلی (Local Network) متصل می‌کند و تعداد مشخصی کاربر قادر خواهند بود با اتصال به آن از پرینتر یا پرینترهای موجود استفاده کنند.

پرینت سرور وایرلس

نمونه های معمولی این دستگاه به این شکل هستند که تعدادی کامپیوتر از طریق USB به دستگاه متصل می‌شوند. با گذشت زمان و پیشرفت روز افزون تکنولوژی، شرکت‌های سازنده این دستگاه به فکر ساخت پرینت سرور وایرلس افتادند؛ زیرا در پرینت سرور معمولی تعداد کابلهای ارتباطی افزایش می‌یافت و موجب شلوغی محیط کار می‌شد.

شیوه کار این دستگاه بدین صورت می‌باشد که بسته به نوع آن می‌توانید کاربران موردنظر خود را به این شبکه‌ بی‌سیم از طریق Wi-Fi به هر نقطه‌ای در شرکت متصل کرده و به آن‌‌ها دسترسی تعیین‌شده‌ای برای استفاده از پرینتر بدهید.

از انواع پرینت سرورهای وایرلس می‌توان به نوع اول که خود پرینتری با قابلیت اتصال به شبکه بدون سیم می‌باشد اشاره کرد، چرا که در این مدل نوعی دستگاه تعبیه شده است و به خودی خود بی‌سیم است، در حالی که در مدل دوم، شما با اتصال یک دستگاه کوچک مجزا، دستگاه معمولی خود را تبدیل به وایرلس می‌کنید.

البته امروزه دیگر نیازی به هزینه‌ اضافی برای تبدیل پرینت سرور ساده به بی‌سیم ندارید و به کمک نرم‌افزارهای موجود در بازار قادر خواهید بود تا بدون تهیه‌ دستگاه جدید، دستگاه خود را بی‌سیم سازید.

مزایای مهم و متعدد پرینت سرور باعث شده پس از چندین دهه همچنان محبوب باقی بماند.
این مزایا عبارتند از:

  1. نیازی نیست برای هر دستگاه و کامپیوتر، پرینتر مجزا بخرید.
  2. کنترل محیط پرینت بسیار راحت‌تر است.
  3. با ایجاد صفی از jobهای پرینت، ترافیک شبکه روی یک پرینتر، به وجود نمی‌آید.
  4. پرینت سرور چون پرینترها را از دیگر کامپیوترهای شبکه جدا می‌کند، می‌تواند امنیت بیشتری فراهم کند.

برای بهره مندی از مزایای پرینت سرور باید از متخصص در پیاده سازی و راه اندازی پرینت سرور استفاده کنید.

معایب پرینت سرور عبارتند از این که اگر ایرادی در پرینت سرور رخ دهد، تمام پرینترها تحت تاثیر قرار می‌گیرند که باعث صرف هزینه و یا جلوگیری از موارد مهمی که باید پرینت گرفته شوند خواهد شد.