تجهیزات اکتیو شبکه

اکسس پوینت چیست؟ چه کاربردی دارد؟ تفاوت اکسس پوینت و مودم چیست؟

accesspoint

یکی از دستگاه هایی که در شبکه ها استفاده می‌شود اکسس پوینت است. در این مقاله قصد داریم درباره اینکه اکسس پوینت چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اکسس پوینت چیست؟

در شبکه های کامپیوتری به تجهیزاتی اکسس پوینت گفته می شود که عملکردی شبیه به سوئیچ شبکه های کابلی در شبکه های بیسیم دارند، بدین معنی که این امکان را فراهم می کنند که از طریق آنها شما بتوانید چندین سیستم کامپیوتری را از طریق شبکه های بیسیم به یکدیگر متصل کنید.

به شبکه های محلی که با استفاده از Access Point ها به هم متصل می شوند Wireless LAN یا WLAN هم می گوییم.

اکسس پوینت

کاربرد اکسس پوینت

کاربرد اکسس پوینت معمولا در ساختمان ها و دفاتر بزرگ است. اکسس پوینت با کابل اترنت به روتر یا سوئیچ یا هاب سیمی وصل می‌شود و سیگنال های وای فای را در منطقه مورد نظر فراهم می‌کند

اکسس پوینت در خانه ها روتر بی سیمی است که به مودم کابلی یا DSL وصل می‌شود. با اینکه برخی مودم ها قابلیت بیسیم دارند و باعث می‌شوند بتوان مودم را به اکسس پوینت تبدیل کرد.

اکسس پوینت ها برای تقویت سیگنال ها هم استفاده می‌شوند که در این مواقع در حالت Repeater Mode کار می‌کنند.

تفاوت اکسس پوینت و مودم

اکسس پوینت شبکه محلی بیسیم یا همان WLAN ایجاد می‌کند و در تقویت سیگنال ها نقش دارد اما مودم امکان اتصال دو کامپیوتر به هم و انتقال دیتا روی خط تلفن را فراهم میکند. نکته‌ این است که امکان تبدیل مودم به اکسس پوینت وجود دارد.

روتر بهتر است یا اکسس پوینت؟

پاسخ به این سوال، کاملا بستگی به نیاز شما دارد. در خانه‌ها و کسب‌وکارهای کوچک، روتر راهکار خوبی است در حالی که در سازمان های متوسط و بزرگ، حتما به شبکه‌ای از سوئیچ ها و اکسس پوینت ها نیاز داریم.