تجهیزات پسیو شبکه

داکت و ترانک چیست؟ چه تفاوتی باهم دارند؟

داکت و ترانک

ترانکینگ(Trunking) که به نام ترانک هم شناخته میشود، مجموعه‌ای از محفظه‌های در بسته، کانال‌ها و متعلقات مختلف است. این محفظه معمولا از جنس pvc ساخته میشود. البته بعضی از شرکت‌ها abs را انتخاب می‌کنند تا مقاومت ترانک در برابر آب و حریق را افزایش دهند.

ترانک، فضا و مسیری را به وجود می آورد تا کابل‌ها از داخل آن عبور کنند و به سمت مقصدهای مشخص بروند. از ترانک در سیم‌کشی‌های برق، شبکه‌های کامپیوتری، تلفن سانترال و به طور کلی هرجایی که تجمع کابل وجود داشته باشد، استفاده میشود. ترانک در بازار به‌صورت شاخه‌های 2 متری به فروش میرسد.

انواع ترانکینگ

 • ترانکینگ دیواری: از این ترانک اغلب در ساختمان ها و اداره ها استفاده می شود.
 • ترانکینگ ستونی: در اتاق های همایش، سالن های کنفرانس، محیط های آموزشی و … از این ترانک استفاده می شود.
 • ترانکینگ دفنی: این نوع ترانک به صورت توکار مورد استفاده قرار می گیرد. محل نصب این نوع ترانک اغلب زیر سقف های کاذب است و بیشتر در سیستم های فشار قوی و فشار ضعیف، تلفن و شبکه استفاده می شود.

با افزایش حجم کابل ها، بی نظمی در شبکه نیز افزایش پیدا می کند. به همین دلیل استفاده از ترانکینگ شبکه بسیار واجب است. ترانک از درهم ریختگی و بی نظمی جلوگیری می کند.

به کمک ترانک شبکه می توان از کابل ها در مقابل فشار، ضربه و صدمات دیگر محفاظت کرد. در بسیاری از مواقع نیز امکان تخریب دیوار وجود ندارد و کابل کشی از داخل صورت نمی گیرد، به همین دلیل از ترانک استفاده می شود.

داکت چیست؟

داکت ها در سایزهای مختلف از نظر عمق و مقدار گنجایش کابل در خود در بازار موجود هستند و در شاخه های دو متری عرضه می شوند. داکت ها از نظر زیبایی و راحتی کار نسبت به ترانک رتبه پایین تری دارند اما برای استفاده در کارهای کوچک و با بودجه کم مناسب هستند.

تفاوت داکت و ترانکینگ

 1. سایز بندی: تولید کنندگان داکت و ترانک در سایز بندی گوناگون اقدام به تولید این محصولات می کنند، از ترانکینگ به منظور سازماندهی کابل های برق، کابل شبکه و تلفن که حجم بالایی دارند، استفاده می شود و اما داکت در اندازه های کوچکتری تولید می شود و امکان استفاده از آنها در این موارد وجود ندارد.
 2. مقاومت: این مورد به شرکت سازنده بستگی دارد. معمولا ترانکینگ در مقایسه با داکت مقاوم‌تر است. انواع مختلف ترانک ها نسوز، ضد آب و … هستند اما این ویژگی ها برای داکت ها کمتر وجود دارد.
 3. قیمت: با توجه به این که کیفیت و شکل ظاهری و همچنین کاربرد ترانک نسبت به داکت بهتر می باشد قیمت آن هم بیشتر است.

شرکت های سازنده

برندهای زیادی در زمینه‌ی تولید ترانک فعالیت دارند و هرکدام ترانکینگ‌هایی را با ویژگی‌های منحصربه‌فرد تولید می‌کنند. تعدادی از معروف ترین این شرکت ها در ادامه آورده شده است:

 1. دانوب
 2. لگراند
 3. البرز
 4. اشنایدر
 5. کوپوس