تجهیزات پسیو شبکه

پچ پنل چیست؟ چه کاربردی دارد؟

پچ پنل

اگرچه این روزها، شبکه‌های بیسیم حرف اول را می‌زنند،  اما هم‌چنان برای بسیاری از کارها(مثلا دستیابی به سرعت بیشتر) نیاز به یک شبکه سیمی دارید. یکی از اولین نیازهای شما برای راه‌اندازی یک شبکه‌ سیمی، پچ پنل است. پچ پنل یکی از تجهیزات شبکه است که نظم، انعطاف، پایداری و سهولت استفاده را برای شما به ارمغان می‌آورد. در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم و کاربردهای پچ پنل بیشتر آشنا کنیم.

پچ پنل چیست؟

پچ پنل یک قطعه سخت افزاری است که تعدادی پورت برای اتصال کابل‌های LAN یا فیبر نوری، روی آن قرار گرفته‌اند. این دستگاه در مدل های مختلف (12 پورت،24 پورت،48 پورت و…) در بازار موجود می باشد و در رک اصلی قرار میگیرد. یک سر تمامی کابل‌های کشیده شده شبکه در کل ساختمان در نهایت به پچ پنل وارد شده و ارتباط‌های شبکه را شکل می‌دهند.

کاربرد پچ پنل

کاربرد پچ پنل قرارگیری در انتهای تجهیزاتی همچون هاب، سوئیچ و روتر می‌باشد و باعث می‌شود که کابل مستقیم به تجهیزات متصل نگردد، اگر قرار باشد موقعیت مکانی دو سیستم را در یک شبکه عوض کنید احتمالا باید تمام کابل کشی را تغییر دهید، در حال حاضر هزینه کابل کشی بسیار زیاد است از سوی دیگر هر زمان بخواهید ارتباط یک کامپیوتر و یا دستگاه دیگری را قطع کنید باید سوکت را از دستگاه جدا کنید که اگر این کار به دفعات تکرار شود ممکن است پورت دستگاه و تجهیزات شما آسیب ببیند، در نتیجه استفاده از پچ پنل بسیار الزامی است و پیشنهاد می کنیم که حتما از این دستگاه استفاده کنید.

مزایای پچ پنل

 1. می‌توانید به راحتی، دستگاه‌های جدیدی به شبکه اضافه کنید.
 2. شلوغی کابل‌ها کمتر شده و شبکه منظم‌تر به نظر می‌رسد.
 3. هزینه کابل‌کشی کمتر می‌شود.
 4. تعمیر و نگهداری شبکه، آسان‌تر می‌شود.

انواع پچ پنل

به طور کلی، سه نوع پچ پنل در بازار موجود می باشد:

 1. پچ پنل اترنت
 2. پچ پنل فیبر نوری
 3. پچ پنل POE
پچ پنل های اترنت
 • پچ پنل اترنت Cat5e/Cat6: برای کابل‌های مسی محافظ‌‌دار و بدون محافظ از قبیل Cat5e و Cat6 و Cat6a طراحی شده‌اند.
 • پچ پنل اترنت Keystone: از این پنل می‌توانید برای انواع شبکه استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید یک پچ پنل مخصوص رک را متناسب با نیازهای شبکه خود، ایجاد کنید.
پچ پنل های فیبرنوری
 • پچ پنل فیبر نوری رکمونت: یکی از پر‌کاربرد ترین پچ پنل‌ها می باشد که در بسیاری از مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرد و طرفداران بسیار زیادی دارد. این نوع از پچ پنل برای ساماندهی فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پچ پنل به صورت ثابت می‌باشد و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را جابجا کرد در نتیجه می‌تواند به راحتی باعث محافظت از آداپتور فیبر نوری، پیکتل‌ فیبر نوری و پچ کورد شبکه باشد.
 • پچ پنل های دیواری فیبر نوری: این نوع بر روی دیوار نصب شده و رشته های فیبر نوری را در یک نقطه جمع آوری می‌کنند. این نوع از پچ پنل تا ۱۴۴ فیبر نوری را با طراحی پنل مجزا پشتیبانی می‌کند و برای کابل کشی می‌توانید از کابل های نوری و پیگتل‌ها استفاده کنید.
پچ پنل های POE

اگر انتقال برق بر روی کابل های شبکه صورت بگیرد فناوری POE اتفاق می‌افتد. این انتقال برق نیاز به هیچگونه کابل کشی برق به صورت جداگانه ندارد و برق مورد نیاز برای راه اندازی تجهیزات تنها با استفاده از دو زوج کابل شبکه تامین می گردد.