مقالات آموزشی

ups چیست و چه کاربردی دارد؟

ups چیست

برق به عنوان یکی از نیازهای اساسی و ضروری همه‌جانبه ما تلقی می‌شود. تقریباً همه برای انجام فعالیت‌های روزمره و بهره‌وری نیاز مبرم به برق دارند. گاهی اوقات ممکن است با شرایط اضطراری مانند قطعی برق یا نوسانات ولتاژ مواجه شویم که می‌تواند عواقب جدی برای دستگاه‌های الکترونیکی و سیستم‌های حساس داشته باشد. در این شرایط برای حفظ پایداری برق در شرایط اضطراری، تکنولوژی برق اضطراری (UPS) به کار گرفته می‌شود.

ups چیست؟

UPS مخفف عبارت Uninterruptible power supply، به معناي منبع تغذيه بدون وقفه است.

ups در اصطلاح به دستگاهي گفته مي شود كه نقش حفاظت از كامپيوتر و دستگاه هاي حساس الكترونيكي را بر عهده دارد و توانایی تأمین برق برای تجهیزات را تا زمانی که برق مجدداً فعال شود، فراهم می‌کند.

 UPS معمولاً در سرویس‌های پرسرعت و حساس به وقفه‌های برق مانند: سرورهای کامپیوتری، سیستم‌های ذخیره‌سازی داده، تجهیزات آزمایشگاهی حساس، سیستم‌های ارتباطاتی و پزشکی و همچنین تجهیزات اکتیو استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از یو پی اس UPS

استفاده از دستگاه UPS بدون وابستگی به شبکه عمومی برق مورد نیاز را تأمین می‌کند، بنابراین در صورت قطعی برق، به مدت مشخصی قدرت را از باتری داخلی خود تامین می‌نماید. در این مقدار زمان محدود می‌توانید داده‌ها را ذخیره کنید و جلوی از دست رفتن اطلاعات و خرابی تجهیزات را بگیرید. با استفاده از UPS، می‌توانید از نوسانات و اختلالات برق که ممکن است تجهیزات را تحت تاثیر قرار دهند و به آن‌ها آسیب برسانند، محافظت کنید.

ups

انواع یو پی اس UPS

انواع رایج UPS شامل UPS خطی، UPS آنلاین، UPS آفلاین و UPS دو طرفه هستند.

UPS خطی در حالت عادی برق را مستقیماً از شبکه عمومی دریافت می‌کند و در صورت قطعی برق، به باتری داخلی خود متصل می‌شود.

UPS آنلاین بدون هیچ وقفه‌ای برق مورد نیاز شما تامین می‌کند و در صورت قطعی برق، تغذیه را از باتری فراهم می‌کند.

UPS آفلاین در حالت عادی برق را به صورت مستقیم به تجهیزات الکترونیکی ارسال می‌کند و در صورت قطعی برق، به سرعت باتری را فعال کرده و تغذیه را از آن انجام می‌دهد.

UPS دو طرفه برق ورودی را به صورت مداوم تبدیل و با استفاده از باتری، تغذیه پایدار را برای تجهیزات فراهم می‌کند.

شما میتوانید با توجه به نیازها و بودجه مورد نظر، انتخاب مناسبی از میان انواع UPS داشته باشید.