مقالات آموزشی

مک فیلترینگ چیست؟

مک فیلترینگ

با استفاده از مک فیلترینگ کاربر می‌تواند با توجه به آدرس مک دستگاه‌ها، به عده خاصی از آن‌ها اجازه دسترسی به شبکه وای فای را داده یا جلوی تعدادی از آن‌ها را بگیرد.

امروزه یکی از عمده‌ترین نگرانی‌ها، هک شدن وای فای است. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که بدون استفاده از اینترنت، حجم اینترنتتان تمام‌شده باشد و گمان کنید که شاید دلیل این اتفاق هک شدن وای فای و استفاده افراد غیرمجاز از اینترنتتان می باشد.
برای رفع این مشکل راه‌های زیادی وجود دارد. یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید جلوی دسترسی افراد غیرمجاز را بگیرید، استفاده از مک فیلتر در مودم روتر است.

مک آدرس چیست؟

مک آدرس (MAC Address) یک آدرس فیزیکی ۶ یا ۸ بایتی است که توسط سازنده‌های کارت‌های واسط شبکه در کارخانه و در مرحله ساخت به قطعات اختصاص داده می‌شود. آدرس مک معمولاً آدرس فیزیکی (Physical Address) نیز نامیده می‌شود.

تمامی دستگاه‌هایی که به هر طریقی به یک شبکه متصل می‌شوند (از جمله تلفن‌های هوشمند، مودم‌های خانگی، لپ تاپ‌ها و…) دارای یک مک آدرس جداگانه و منحصر به فرد هستند.

مک فیلترینگ چیست؟

مک فیلترینگ قابلیتی است که در بسیاری از مودم‌ها و روترها وجود دارد و به دستگاه‌ها طبق آدرس مک آن ها، اجازه ورود به شبکه را میدهد.

جهت راه انذازی مک فیلترینگ باید پس از وارد شدن به صفحه تنظیمات مودم یا روتر، به قسمت Wireless بروید و گزینه‌ای شبیه به MAC Filter را انتخاب کنید. ابتدا این ویژگی را فعال کنید و سپس‌MAC address دستگاه ها را وارد کنید.

یافتن مک آدرس در دستگاه ها

یافتن مک آدرس در ویندوز
  1. در منوی استارت RUN را باز کنید.
  2. در کادر موجود در CMD ،RUN را تایپ کنید.
  3. فرمان getmac را تایپ کرده و Enter بزنید.
  4.  عبارت Physical Address را در بین خطوط پیدا کنید.

mac_win

یافتن مک آدرس در اندروید
  1. گزینه Settings را از روی دستگاه اجرا کنید.
  2. روی گزینه About سپس Status بزنید. کدی که روبروی گزینه Wi-Fi MAC Address نوشته می‌شود مک آدرس مربوط به دستگاه اندروید شماست.

MAC-Address-Android

یافتن مک آدرس در آیفون
  1. – گزینه Settings را از روی دستگاه اجرا کنید.
  2.  روی گزینه General سپس About بزنید، کدی که روبروی گزینه Wi-Fi Address نوشته می‌شود مک آدرس مربوط به دستگاه iOS شماست

ios