تجهیزات پسیو شبکه

تستر شبکه چیست؟ چه کاربردی دارد؟

تستر کابل شبکه

تستر شبکه ابزاری است که عمل عیب یابی، تست عملکرد درست کابل و پیاده سازی شبکه را برعهده دارد. تستر شبکه جهت بررسی ایرادات کابل شبکه از جمله تست قطعی و تست اتصال در کابل های مختلف نظیر کابل کواکسیال، تلفن،cat5 ،cat6 و همچنین تست اتصالات شبکه مورد استفاده قرار میگیرد.

توسط این دستگاه میتوان از وضعیت خرابی در سیستم کابل کشی شبکه، اتصال صحیح سوکت ها و سلامت کابل اطمینال حاصل کرد.

کاربرد تستر شبکه

بعد از اجرای شبکه پسیو می‌توان با استفاده از تستر شبکه تمام پریزهای شبکه، پچ پنل‌ها و سوکت‌های شبکه را تست کرد تا قبل از راه اندازی به عیب و ایرادات احتمالی شبکه پی برد. گاهی در شبکه‌هایی که قبلا اجرا شده‌اند نیز مشکلاتی پیش می‌آید که باز هم تستر شبکه به کمک می‌آید و می‌توان با آن مشکل و محل دقیق مشکل یا قطعی شبکه را تشخیص داد.

انواع تستر شبکه

  • تستر ساده شبکه با ال ای دی: این تستر علاوه بر کابل شبکه، کابل تلفن را نیز تست می‌کند و دارای دو ورودی RJ45 برای شبکه و RJ11 برای تلفن می‌باشد.
  • تستر دارای صفحه نمایش دیجیتال: این نوع تستر می‌تواند علاوه بر تشخیص قطعی کابل، متراژ کابل را نیز نمایش دهد.
  • تستر چند کاره شبکه: این تستر علاوه بر کابل شبکه، کابل تلفن، کابل دوربین مداربسته و کابل USB را نیز تست می‌کند.

طرز کار تستر شبکه

هر تستر شبکه شامل دو قسمت است که هر قسمت به یک سر کابل یا پریز شبکه متصل می‌شود و با استفاده از LED یا صفحه‌‌ای که روی یکی از این دو قسمت نصب شده است، قطعی یا نادرستی رنگ بندی پریز شبکه مشخص می‌شود.

تستری که دارای صفحه نمایش است، مشخص می‌کند کابل به کلی قطع است و یا کدام یک از هشت رشته سیم داخل کابل شبکه قطع شده است و تستری که دارای LED است یکی یا تمام هشت LED آن روشن نمی‌شود و مشخص می‌شود که قطعی دارد.