مقالات آموزشی

معرفی نرم افزارهای کنترل ترافیک مصرفی اینترنت

مدیریت مصرف اینترنت

امروزه با توجه به گسترش میزان استفاده افراد از محتوای تصویری و شبکه‌های اجتماعی گوناگون، همچنین بروزرسانی خودکار بسیاری از نرم‌افزارهای موجود در سیستم‌ها، کنترل و مدیریت مصرف اینترنت به دغدغه بسیاری از کاربران تبدیل شده است.

جهت کمک به رفع این دغدغه، بسیاری از اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت، گزارشاتی از مصرف ترافیک توسط کاربران در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند تا در صورت کاهش حجم نامتعارف، متوجه این موضوع شوند.

استفاده از این گزارشات مصرف صرفا کاربران را نسبت به وضعیت مصرف حجم بسته‌های اینترنت خود آگاه می‌سازد که این امر کافی نیست و بسیاری از کاربران نیاز دارند مصرف حجم بسته اینترنتی خود را به صورت لحظه‌ای و آنلاین، کنترل و مدیریت کنند. در این مقاله قصد داریم نرم‌افزارهایی را به شما معرفی کنیم که کنترل مصرف اینترنت را برای شما ساده می‌سازند و اطلاعات را به صورت لحظه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند. به همین منظور نرم‌افزارهای پیشنهادی با توجه به سیستم عامل‌ها و کاربری های مختلف در این مقاله معرفی می‌شوند.

نرم‌افزار Internet Speed Meter‏، مناسب اندروید

کاربران اندروید در راستای کنترل و مدیریت مصرف اینترنت خود می‌توانند از نرم‌افزار Internet Speed Meter استفاده کنند. این نرم‌افزار سرعت واقعی دانلود و آپلود سرویس اینترنت را به شما اعلام می‌کند و علاوه بر این، میزان ترافیک مصرفی شما را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که این نرم‌افزار گزارش مصرف روزانه، هفتگی و ماهانه در اختیار شما قرار می‌دهد و استفاده از آن، مصرف باتری زیادی ندارد. نمایش سرعت شبکه در نوار مربوط به اطلاع‎ رسانی، از دیگر مزایای این نرم‌افزار است.

نرم‌افزار My Data Manager، مناسب iOS

کاربران با استفاده از نرم‌افزار My Data Manager می‌توانند بر روی استفاده از ترافیک مصرفی هنگام اتصال به اینترنت دیتا یا Wi-Fi کنترل و یک برنامه برای تمامی افرادی که از یک اینترنت مشترک استفاده می‌کنند، تعریف و حجم مصرفی این افراد را مدیریت کنند. همچنین این نرم‌افزار به امنیت داده‌های تلفن همراه شما در حالت اتصال به Wi-Fi عمومی کمک خواهد کرد.

نرم افزار DU Meter، مناسب ویندوز

با استفاده از نرم‌افزار DU Meter کاربران قادر خواهند بود بر روی لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی‌ خود، گزارش روزانه، هفتگی و ماهانه از مصرف اینترنت دریافت کنند و نوع این گزارش می‌تواند در فرمت‌های گوناگون و دلخواه کاربر باشد. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید به صورت لحظه‌ای از آمار مصرف بسته اینترنت خود توسط تمامی نرم‌افزارهای باز در سیستم مطلع شوید.

نرم‌افزار Networx مناسب Mac

نرم‌افزار networx با کاربری ساده به کاربران این اجازه را می‌دهد که علاوه بر کنترل مدیریت مصرف خود، سرعت دانلود را به صورت لحظه‌ای و به‌طور متوسط اندازه‌گیری کنند. این نرم‌افزار با قابلیت برنامه‌‎ریزی جهت قطع هوشیار اتصال، جلوی هرگونه استفاده نامتعارف و هک شدن شبکه Wi-Fi را می‌گیرد. با استفاده از این نرم‌افزار قادر خواهید بود گزارش ریز مصرف اینترنت را به طور کامل و با نمودارهای مناسب، ارزیابی کنید. نرم‌افزار networx هرگونه فعالیت شبکه‌ای مشکوک در سیستم شما را تشخیص می‌دهد.

تمامی نرم‌افزارها و راهکارهایی که جهت مدیریت مصرف اینترنت و مشاهده ترافیک مصرفی معرفی شده‌اند، به منظور کنترل و مدیریت مصرف اینترنت، جلوی برخی از دانلودهای خودکار را می‌گیرند اما شما باید آگاهی داشته باشید که بسیاری از نرم‌افزارها در طول هفته، بارها وارد فرایند بروزرسانی با حجم مصرفی زیادی می‌شوند که ممکن است شما از آن آگاه نباشید، به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر راه‌های ذکر شده، تنظیمات بروزرسانی هر یک از برنامه‌های نصب شده روی سیستم خود را بررسی فرمایید.