اخبار ایران

رئیس سازمان فناوری اطلاعات: ساخت مودم VDSL اولویت ملی است

مودم vdsl

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد ساخت مودم VDSL در داخل کشور یک اولویت ملی است و این موضوع با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان در حال محقق شدن می باشد.

امیر ناظمی در آیین مجازی تبادل تفاهم‌نامه همکاری مشترک پنج جانبه با هدف حمایت از داخلی سازی مودم های VDSL و محصولات شبکه انتقال (POTN) در صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در طرح ساخت مودم یک شرکت دانش‌بنیان حضور دارد که این شرکت دانش‌بنیان با مکانیزم مالی تشویق می‌شود تا تولید مودم‌های قبلی خود یعنی ADSL را کنار گذاشته و وارد تکنولوژی جدید شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به این موضوع که محصول تولیدی دانش بنیان است، گفت: در این جریان مکانیزم سوم نهاد سیاست گذاری که وزارت ارتباطات است برای بررسی این نیاز و تقاضا وارد فرآیند شده و بر این موضوع که یک اولویت ملی است صحه‌گذاری می‌کند و اهمیت این اولویت ملی بیش از یک کالای مصرفی است.

ناظمی در ادامه افزود: سه نهاد دیگر یعنی صندوق نوآوری و شکوفایی، پست بانک و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در پیشبرد اهداف این طرح و تأمین مالی آن دخیل خواهند بود.

به‌گفته فلاح‌جوشقانی، مرکز ملی فضای مجازی شبکه دانش‌آموزی شاد را در زمره پیام‌رسان‌ها قرار داده است. وی افزود: «سازمان تنظیم مقررات چند روز قبل به همه اپراتورها اعلام کرد از اول تیر استفاده از پلتفرم شاد دیگر رایگان نیست و هزینه آن مانند دیگر پیام‌رسان‌های داخلی مطابق یک‌سوم قیمت اینترنت بین‌الملل محاسبه می‌شود.»

معاون وزیر ارتباطات تأکید کرد: «اکنون همه بخش‌های وزارت ارتباطات در حال برنامه‌ریزی برای چگونگی ارائه بسته‌های اینترنت رایگان روی سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی هستند تا به‌واسطه تعریف بسته‌های متنوع روی سیم‌کارت‌های مخصوص دانش‌آموزان،‌ امکان دسترسی عادلانه به شبکه ملی اطلاعات و سایت‌های آموزشی بین دانش‌آموزان فراهم شود.»

وی بیان کرد بر‌اساس نظر دولت، وزارت ارتباطات برای آموزش مجازی علاوه‌بر رایگان‌کردن پلتفرم شاد، بسته‌های اینترنت رایگان نیز برای معلمان در نظر گرفت و رگولاتوری نیز از اپراتورها خواست این کار را انجام بدهند و اکنون نیز در حال رایزنی با سازمان برنامه برای پرداخت حق اپراتورها هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *