اخبار تکنولوژی

گوگل ۱۵ میلیارد دلار به اپل پرداخت می‌کند تا موتور جستجوی پیش فرض آیفون و آیپد باشد

گوگل

گوگل ۱۵ میلیارد دلار به اپل پرداخت می‌کند تا موتور جستجوی پیش فرض آیفون و آیپد باشد

باقی ماندن به عنوان محبوب‌ترین موتور جستجو در سطح جهان چندان بدون هزینه نیست و گوگل ظاهرا مجبور شده تا ۱۵ میلیارد دلار به اپل پرداخت کند تا همچنان موتور جستجوی پیش‌فرض در محصولات این شرکت باشد.

گزارش جدیدی نشان می‌دهد که گوگل مقدار پرداختی خود به اپل را نسبت به گذشته افزایش داده است. تحلیلگران موسسه Bernstein تخمین می‌زنند که باقی ماندن به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در آیفون، مک و آیپد حدود ۱۵ میلیارد دلار برای گوگل هزینه در پی داشته است.

مبلغ سال آینده ممکن است به ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند. چنین ارقامی بسیار حیرت‌انگیز هستند با توجه به این که گوگل در سال ۲۰۱۸ فقط ۹ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰ میلیارد دلار بابت چنین اقدامی پرداخت کرده است.

ظاهرا افزایش مبلغ پرداختی از سوی گوگل تنها یک دلیل دارد و آن، اطمینان از عدم دسترسی مایکروسافت به موتور جستجوی پیش‌فرض محصولات اپل است. گوگل با پرداخت این مبلغ هنگفت مطمئن می‌شود که رقم ارائه شده از سوی مایکروسافت کمتر خواهد بود و همچنان می‌تواند انتخاب اصلی اپل باشد.

گوگل برای سال‌های متوالی به عنوان موتور جستجوی بومی در محصولات اپل قرار داده است؛ اما اپل اخیراً تصمیم گرفته که درآمد خود را از سرویس‌هایش افزایش دهد و این مسئله بر رقم توافق با گوگل هم تاثیرگذار بوده است. با وجود افزایش هزینه و ریسک‌های احتمالی حقوقی در آینده، گوگل هنوز عرصه را برای حضور موتور جستجوی بینگ مایکروسافت خالی نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *